YERİNDE HİZMET VEYA DEMO TALEP EDİN

...

...

...

...

...

...

Fosforlu Boya

 

Fosforlu boya güneş ışığından veya herhangi bir ışık enerjisinden kaynağından aldığı ışığı anında geri verme özelliği olan boyadır. Fosforlu boya kullanılmış cisimler karanlıkta biriktirilen bu enerjiyi zamanla azalarak geri verir. Fosforlu Boyada en güçlü ışıma ilk 20-40 dakika içinde gerçekleşir ki, deprem, elektrik kesilmesi, yangın, ya da başka bir acil durumda en kritik süre ilk yarım saattir. Fosforlu boyanın bulunduğu mekan tekrar aydınlandığında ışığı tekrar bünyesinde toplayarak şarj olur. Bünyesine aldığı ışığı ürünün yapısına göre 1 ile 24 saat arasında geri verir. Elektrik kesildiğinde veya güneşin batışından sonra hava karardığında topladığı ışığı geri verir. Bu dolma ve boşalma ( şarj – deşarj ) olayı yaklaşık 10 sene devam eder.

Fosforlu boyalar karanlıkta görünmesini istediğiniz yerlerde rahat hareket etme olanağı sağlar. Yönlendirme işaretlerinde, ikaz ve acil çıkış levhalarında, kapı ve çerçeve kenarlarında, yangın tüpü veya dolaplarında, binaların merdiven boşluklarında, koridorlarda, zeminlerde gibi birçok yerde kullanılmaktadır. Yol çizgi boyası olarak fosforlu boya kullanımı son yıllarda yaygın olarak tercih edilmektedir  ve acil çıkışlarda, ışıkların kesilmesiyle insanlar tamamen karanlıkta kalmadan, tahliye işlemi emniyetli olarak gerçekleşmektedir.

Fosforlu boya uygulanacak yüzey kuru ve temiz olmalıdır. Yüzey açık renk veya beyaz astar boya ile boyanmalıdır. Fırça veya boya tabancası ile tatbik edilebilir. Fırça tatbikatında % 15 oranında tiner ilave edilip iyice karıştırılır, dibe çöken fosfor homojen olarak karıştırılmalıdır. Aksi takdirde ışıma zayıf olacaktır. Boya tabancası ile uygulamada sentetik tiner ile % 20-25 civarında inceltilerek ve iyice karıştırıldıktan sonra kullanılır

 

...

...

...

...

...

...

TOP